Kuvaus
Saaristopäällikkökurssi tai Rannikkopäällikkökurssi retkikursseina Norjasta Suomeen, kukin etappi kestää 4-6 päivää. Mukaan voi tulla myös gastipaikalle, johon sisältyy automaattisesti Purjehtijan jatko -kurssi.
Kippari ja kouluttaja: Tuomas
Legi 13: Kööpenhamina – Visby (295 Nm)
1.8. – 3.8. Kööpenhamina – Christiansø 105 Nm
4.8. – 5.8. Christiansø – Kalmar 95 Nm
5.8. – 6.8. Kalmar – Visby 95 Nm
7.8. – 8.8. Lepopäivät ja miehistön vaihto Visbyssä
Aikataulu saattaa muuttua sään takia
Kurssipaikan hinta on 650€, joka sisältää valitsemasi kurssin opetuksen (Saaristo– tai rannikkopäällikkökurssi), venemajoituksen, veneessä syödyt ateriat, satamamaksut ja polttoaineet. Kurssin kesto on kuusi päivää (ma-la).
Gastipaikan hinta on 75€/vrk, joka sisältää venemajoituksen, veneessä syödyt ateriat, satamamaksut ja polttoaineet. Osaamisvaatimuksena Purjehtijakurssin tasoinen taito toimia miehistön jäsenenä. Matkan aikana suoritettava Purjehtijan jatko -kurssi sisältyy gastipaikan hintaan.
Jos tulet gastipaikalle niin voit valita oman osuutesi pituuden vapaasti. Voit siis tulla mukaan tai jäädä pois etapin varrelta, ottaen huomioon toimivat liikenneyhteydet etappisatamiin ja satamista pois. Tällä etapilla hop on / hop out -satamat ovat Kalmar ja Visby.
Varausmaksun maksamisen jälkeen olemme Sinuun yhteydessä omista toiveistasi ja aikataulusta.
Lisätietoja Purjehtijan jatko -kurssista: https://aaltosail.fi/purjehtijan-jatko/
Lisätietoja saaristopäällikkökurssista: https://www.aaltosail.fi/saaristopaallikkokurssi/
Lisätietoja rannikkopäällikkökurssista: https://www.aaltosail.fi/rannikkopaallikkokurssi/



